تست های ذخیره تخمدان چیست و چگونه آنها را تفسیر کنیم؟

تست های ذخیره تخمدان

ذخیره تخمدان را می­توان با استفاده از تست­های مختلف بررسی کرد. در میان آن­ها، رایج­ترین آزمایشات برای اندازه گیری ذخیره تخمدان عبارتند از

 • شمارش فولیکول آنترال توسط سونوگرافی (AFC)
 • ارزیابی نشانگرهای غدد درون ریز مانند AMH، FSH، استرادیول یا Inhibin B

به این ترتیب، متخصصان می­توانند ذخیره تخمدان یک زن را تخمین بزنند، یعنی تعداد تخمک­هایی که هنوز در تخمدان­های او در یک زمان معین از زندگی باروری او وجود دارد.

شمارش فولیکول آنترال توسط سونوگرافی (AFC)

فولیکول­ها ساختارهای تخمدانی هستند که در آن تخمک­ها بالغ می­شوند. در هر سیکل قاعدگی، مجموعه‌ای از فولیکول‌ها فرآیند بلوغ را آغاز می‌کنند، اما تنها یکی از آن­ها می‌تواند به مرحله نهایی برسد و یک تخمک بالغ را در آنچه به عنوان تخمک‌گذاری شناخته می‌شود آزاد کند. این فولیکول، فولیکول غالب نامیده می­شود.

مراحل مختلفی که فولیکول تخمدان تا رسیدن به رشد کامل از آن عبور می­کند عبارتند از:

 • فولیکول بدوی
 • فولیکول اولیه
 • فولیکول ثانویه یا پره آنترال
 • فولیکول سوم یا آنترال.
 • فولیکول قبل از تخمک گذاری یا فولیکول گراف
ذخیره تخمدان

مقادیر نرمال در AFC چیست؟

AFC به طور گسترده­ای برای ارزیابی ذخیره تخمدان زنان استفاده می­شود، زیرا اطلاعات ارزشمندی را به روشی غیرتهاجمی و بدون درد ارائه می­دهد. در واقع AFC یکی از رایج­ترین روش­ها برای تخمین ذخیره تخمدان در روش کمک باروری به همراه تعیین هورمون ضد مولر (AMH) است که در ادامه خواهیم دید.

برای ارزیابی خوب ذخیره تخمدان توسط AFC، انجام این آزمایش در اوایل فاز فولیکولی چرخه قاعدگی زنان توصیه می­شود. این بدان معناست که AFC باید بین روز دوم و چهارم چرخه انجام شود.

اگر متخصص زنان بین 5 تا 10 فولیکول آنترال در هر تخمدان شمارش کند، ذخیره تخمدان طبیعی در نظر گرفته می­شود. برعکس، مقادیر کمتر از 5 یا بالاتر از 10 فولیکول آنترال (در هر تخمدان) به ترتیب به عنوان ذخیره تخمدان کم یا زیاد تفسیر می­شوند.

نشانگرهای هورمونی ذخیره تخمدانی

چرخه قاعدگی یک زن توسط هورمون­ها کنترل می­شود. بنابراین، تجزیه و تحلیل برخی از مقادیر هورمونی می­تواند در ارزیابی ذخیره تخمدان و مطالعه باروری یک زن مفید باشد.

هورمون آنتی مولرین (AMH)

AMH هورمونی است که توسط سلول­های گرانولوزای فولیکول­های در حال رشد، از فولیکول ثانویه تا فولیکول آنترال اولیه تولید می­شود. بنابراین، AMH نشانگر تعداد فولیکول­هایی است که در حال رشد هستند.

همانطور که ذخیره تخمدان با افزایش سن کاهش می­یابد، تعداد فولیکول­های اولیه آنترال که AMH و در نتیجه سطح AMH تولید می­کنند، کاهش می­یابد. به این ترتیب، مقادیر این هورمون را می­توان به تعداد تخمک­هایی که هنوز در تخمدان باقی مانده است، مرتبط کرد.

AMH را می­توان در هر زمانی در طول چرخه قاعدگی اندازه گیری کرد، اگرچه ممکن است تا 20٪ در سطوح آن بسته به روز چرخه­ای که آزمایش در آن انجام می­شود، تفاوت داشته باشد. با این حال، AMH معمولا در ابتدای چرخه، همزمان با سایر هورمون­ها ارزیابی می­شود.

مقادیر نرمال

به طور کلی، اگرچه ممکن است تفاوت­هایی بین آزمایشگاه­ها وجود داشته باشد، مقادیر مرجع برای AMH را می­توان به صورت زیر تعیین کرد:

AMH کمتر از 0.6 ng/ml : ذخیره تخمدان کم.

AMH بین 0.7 و 2.9 ng/ml: ذخیره طبیعی تخمدان. اگر AMH بین 0.7-0.9 نانوگرم در میلی لیتر باشد، ذخیره تخمدان شروع به کاهش کرده است، اگرچه هنوز طبیعی تلقی می­شود.

AMH بیشتر از 3 نانوگرم در میلی لیتر: ذخیره تخمدان خوب. اگر سطوح AMH بیشتر از ng/ml 6 باشد، ممکن است خطر سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) در درمان‌های تحریک تخمدان وجود داشته باشد. علاوه بر این، توجه به این نکته مهم است که بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک ممکن است سطوح AMH بالاتری داشته باشند.

Picture1 1 تست های ذخیره تخمدان چیست و چگونه آنها را تفسیر کنیم؟ مدبی

هورمون محرک فولیکول (FSH)

با افزایش سن زن و کاهش ذخیره تخمدان، سطح پایه FSH )هورمون محرک فولیکول) افزایش می­یابد. این به این دلیل است که هورمون­هایی که فعالیت تخمدان را مهار می­کنند کمتر تولید می­شود که به نوبه خود باعث افزایش سطح FSH می­شود.

Picture1 2 تست های ذخیره تخمدان چیست و چگونه آنها را تفسیر کنیم؟ مدبی

سطح FSH باید بین روز دوم و چهارم سیکل قاعدگی اندازه گیری شود. علاوه بر این، این آزمایش اغلب همراه با اندازه گیری استرادیول انجام می­شود. به طور کلی، سطح پایه FSH بالای 10 mIU/ml نشان دهنده ذخیره کم تخمدان است. مقادیر پایه FSH بالاتر از 20 mIU/ml نزدیک به یائسگی هستند. از طرفی مقادیر نرمال استرادیول در ابتدای سیکل قاعدگی کمتر از 40 pg/ml است.

اینهیبین B

Inhibin B یک گلیکوپروتئین است که توسط سلول­های گرانولوزای فولیکول­های تخمدان نیز تولید می­شود. غلظت اینهیبین B با مقادیر FSH نسبت معکوس دارد زیرا اینهیبین B ترشح FSH را سرکوب می­کند. بنابراین، هنگامی که اینهیبین B به دلیل سن زن کاهش می­یابد، از دست دادن این اثر مهاری باعث افزایش سطح FSH می­شود.

Picture1 3 تست های ذخیره تخمدان چیست و چگونه آنها را تفسیر کنیم؟ مدبی

بنابراین، مقدار اینهیبین B کمتر از 35-45 pg/ml نشانگر پیش آگهی ضعیف است، زیرا ممکن است به معنای تغییر در ذخیره تخمدان باشد.

تست­های دینامیک

این نوع آزمایش پاسخ تخمدان به محرک برخی داروها مانند کلومیفن سیترات (CC) را ارزیابی می­کند.

آزمایش کلومیفن سیترات (CCCT) شامل تحریک تخمدان با این دارو به مدت 5 روز است که معمولاً از روز پنجم چرخه قاعدگی شروع می­شود. برای ارزیابی پاسخ تخمدان، هورمون FSH قبل و بعد از آزمایش تعیین می­شود. نتیجه آزمایش غیرطبیعی، مانند FSH بسیار بالا، نشان دهنده ذخیره تخمدان پایین است. با این حال، این نوع آزمایش دینامیک در حال حاضر به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد، زیرا به دلیل نیاز به تجویز دارو، تهاجمی­تر و مستعد ابتلا به عوارض جانبی است.

ذخیره تخمدان و باروری

یکی از علل اصلی ناباروری زنان، سن است، زیرا با افزایش سن زنان، ذخیره تخمدان کاهش می‌یابد، به‌ویژه پس از ۳۵ تا ۴۰ سالگی. با این حال، ممکن است یک زن جوان ذخیره تخمدان پایینی داشته باشد. به همین دلیل، مهم است که یک زن در زمانی که هنوز جوان است و حتی اگر در آن زمان به دنبال مادر شدن نباشد، برای آگاهی از ذخیره تخمدان خود تحت مطالعه قرار گیرد.

Picture1 4 تست های ذخیره تخمدان چیست و چگونه آنها را تفسیر کنیم؟ مدبی

بنابراین، دانستن وضعیت ذخیره تخمدان خود می­تواند به زن کمک کند تا تصمیمات باروری را بگیرد تا از عوارض احتمالی جلوگیری کند. بنابراین، یک زن جوان با ذخایر کم ممکن است اقدام به پیگیری زودهنگام بارداری یا حفظ باروری کند. این تکنیک به زن این امکان را می‌دهد که در آینده با تخمک‌های خود، از طریق کمک باروری، باردار شود.

ذخیره تخمدان و کمک باروری

هنگامی که یک زن به یک کلینیک کمک باروری مراجعه می­کند، مطالعه باروری شامل ارزیابی ذخیره تخمدان می­شود. دانستن ذخیره تخمدان بیمار نه تنها برای نشان دادن بهترین درمان باروری مهم است، بلکه می­تواند به پیش آگهی احتمالات کمک کند. به عنوان مثال، اگر AFC خوب باشد، می­توان تخمین زد که تعداد خوبی از تخمک­ها در سوراخ فولیکولی یک درمان لقاح آزمایشگاهی (IVF) به دست می­آید. این باعث افزایش شانس به دست آوردن یک جنین زنده می­شود که منجر به بارداری می­شود. با این حال، باید در نظر داشت که نه تنها کمیت، بلکه کیفیت تخمک­های به دست آمده نیز مهم است. هنگامی که آزمایش ذخیره تخمدان مقدار بسیار کمی تخمک را نشان می­دهد که با کاهش کیفیت همراه است، به عنوان مثال، به دلیل سن بالای مادر، ممکن است توصیه شود برای رسیدن به بارداری به اهدای تخمک متوسل شوید.

خرید رپید تست هورمونی

Share it :

دیدگاهی در مورد “تست های ذخیره تخمدان چیست و چگونه آنها را تفسیر کنیم؟

 1. سبزوار گفت:

  رپید تست amh رو میخواستم خریداری کنم

  1. muharramnia گفت:

   رپید تست هورمون آنتی مولرین هورمون را می توانید از این لینک خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.